Masopust aneb karneval po česku

Datum: 3.2.2011

Přijměte pozvání a obnovte s námi tradiční a každoroční svátek jídla, veselení, masek, zabijaček, fašanků, tance, radosti a průvodů - masopust.

Domníváme se, že tradice tohoto období zůstává pouze v pamětích našich prababiček a pradědečků, kteří v mládí obrazili nejednu zábavu v Čechách, na Moravě a ve Slezsku.

Již ze 13. stol. pocházejí zprávy, ze kterých se můžeme dočíst o glorifikacích masopustu, ale svátek jako takový, je zřejmě staršího data. Od středověku se na tuto slavnost nahlíželo jako na něco nemravného a nepřípustného, ale tato doba je naštěstí dávno pryč a my nyní můžeme holdovat a veselit se, co hrdlo ráčí.

Masopustní období je pohyblivé, neboť končí Popeleční (Škaredou) středou, která je 40 dní před Velikonocemi, a kterou začíná 40-ti denní půst (dnes se nám to může zdát zcela nelogické, když rozložíme slovo maso-pust, ale naštěstí tomu je přesně naopak).

V letošním roce bude masopust 5. 3. 2011.  Abychom byli přesní 3. 3. 2011 bude tučný čtvrtek (zvaný tučňák) a pravý masopustní rej by měl správně být v úterý 8. 3. 2011, ale z důvodu pracovního týdne je hlavní karneval přesunut na předcházející sobotu.

Dokonce se tato česká tradice dostala na seznam UNESCO a zařadila se tak mezi významné památky kulturního dědictví. Je samozřejmé, že jiný kraj, jiný mrav - a proto, díky naší hotelové síti, můžete poznávat zvyklosti a obyčeje po celé České republice.

Pro dokreslení lidové slovesnosti (dalo by se až říci lidové srdečnosti), přinašíme několik charakteristických masopustních pořekadel a pranostik:

  • Tady nám nedali, tady nám dajú, komára zabili, slaniny majú.
  • Veselý je dům,plný vína a slivovice a neumlkne více, než basa udělá šrum ..
  • Zhusta, chlapci, zhusta, konec masopusta, masopust sa krátí, víc sa nenavrátí.
  • Masopust na slunci - pomlázka u kamen,
  • Bude-li v Masopustní úterý příjemné povětří, bude dosti hrachu.


Dosti bylo povánočních odříkání a nekažme si náladu novoročními předsevzetími. Pojďme se společně pobavit a usmát nad karnelovým průvodem, maskami a ochutnejme některá typická masopustní jídla jako např. koblihy smažené na másle nebo pravou domácí jitrničku. 

Masopust Masopust Masopust Masopust Masopust Masopust 

 

 

 

EuroAgentur.com: Hotely v Praze | Hotely v Karlových Varech | Hotely na Šumavě a další hotely

Copyright © 2007-2017 EuroAgentur Hotels&Travel a.s.
Všechna práva vyhrazena
Topinfo CMS