EuroAgentur partnerem výstavy Karel Škréta - Doba a dílo

Datum: 26.11.2010

Společnost EuroAgentur Hotels&Travel, a.s. se partnersky podílí na prestižní výstavě Doba a dílo jednoho z neuznávanějších českých barokních malířů Karla Škréty v Jízdárně Pražského hradu a Valdštejnské jízdárně. U příležitosti jeho 400. výročí připravila Národní galerie velkolepou podívanou s obrazy, sochy i písemnostmi z kostelů, galerií i soukromých sbírek z dob 1610-1674.

Na slavnostní vernisáži u příležitosti zahájení výstavy nechyběl prezident České republiky Václav Klaus, generální ředitel Národní galerie v Praze Prof. Milan Knížák, předseda Senátu parlamentu ČR Přemysl Sobotka, arcibiskup pražský Dominik Duka OP a zástupci Magistrátu hlavního města Prahy.

Výstava nabízí dosud nevystavované dílo, které bylo nejdříve připisováno  Nicolasi Poussinovi. Obraz Hra o jablko čerpá z tematiky antických bájí a Škrétovi ho připsaly až novodobé výzkumy. Pochází z let 1635 až 1638. Plátno má rozměry 45,8 na 49 centimetrů. Druhým obrazem je Podobizna mladého muže a je pozoruhodný tím, že má na zadní straně přípis autora, ale s největší pravděpodobností se nejedná o jeho dílo.

Restaurátoři také sejmuli oltářní plátna z Týnského chrámu. Největším z nich je obraz Nanebevzetí Panny Marie o rozměrech 437 na 265 centimetrů. Byl prvním, který Škréta pro Týnský chrám namaloval, pravděpodobně v roce 1649. Na výstavě jsou i dvě malby z bočních oltářů - Zvěstování Panny Marie (1665) a Svaté rodiny (1664) a dva nástavce (menší obrazy nad oltáři) nazvané Bůh otec a Nejsvětější trojice.

Výstava Doba a dílo Karla Škréty je nejrozsáhlejší prohlídkou děl tohoto významného umělce a probíhá od 26. listopadu 2010 do 10. dubna 2011 za podpory grantu z Islandu, Lichtenštejnska a Norska.

 

Karel Škréta 1Karel Škréta2Karel Škréta3

Karel Škréta4Karel Škréta5Karel Škréta6

Karel Škréta7Karel Škréta8Karel Škréta9
 

 

EuroAgentur.com: Hotely v Praze | Hotely v Karlových Varech | Hotely na Šumavě a další hotely

Copyright © 2007-2017 EuroAgentur Hotels&Travel a.s.
Všechna práva vyhrazena
Topinfo CMS