Masopustní průvody a sokolnictví nově na seznamu UNESCO

Datum: 18.11.2010

Na summitu Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) v keňském Nairobi navrhlo 11 zemí, včetně České republiky přidat masopustní průvod z Hlinecka a sokolnictví na seznam nehmotného kulturního dědictví. Návrh se dne 16.11.2010 povedlo úspěšně obhájit.

Kořeny masopustního průvodu jsou ještě předkřesťanské. Průvod končí smrtí zmrtvýchvstáním kobyly, což je rozšířený mýtus spojený s příchodem jara. Tradice je dochováná a doložena důkazy z 19.století v oblasti Hlinecka, včetně jedné části Hlinska. Průvod obchází jeden dům za druhým, vyzvídají, zda a jakou písničku si chtějí obyvatelé zahrát, a vybírají za to peníze. Každá vesnice má svoje masky a svůj vlastní průvod a soupeří.

Maškarní průvod má přesná pravidla. Od 19. století se ho účastní pouze dva druhy masek: takzvané červené a černé masky. Do první skupiny patří Strakatý, Ženuška a Turci. Do těchto kostýmů se oblékají zásadně svobodní muži. Ženatí se mohou objevit v takzvaných černých maskách. Je to maska Slaměného, Kominíka, Rasa, Kobylky a vesnického obchodníka - Žida.

Na konci bude kobyla zabita za to, co za celý den natropila, a za hříchy, kterých se dopustila. Porazí ji ras, který ji celý den doprovází. Maškarní veselí je zakončeno večerní zábavou. Poslední sólo mají červené maškary o půlnoci. A potom začíná půst.

UNESCO celý týden od 15-19. listopadu 2010 rozhodovalo o písních, tancích a tradicích z 31 zemí, které celkem navrhly k zapsání 51 položek-od andaluského flamenga po tradiční žánr pekingské opery. Na seznam se také dostala francouzská gastronomie-celý proces vychutnávání a konzumace jídla.

Sokolnictví zase přinesli do Čech Hunové v 5. století, i když vzniklo jako způsob lovu na Blízkém východě.

V nominační dokumentaci UNESCO se dále uvádí: "Sokolnictví je jedním z nejstarších vztahů mezi člověkem a dravcem, které trvá více než 4000 let. Je to tradiční aktivita lovu pomocí cvičených dravých ptáků, v přirozeném stavu a prostředí. Sokolnictví je považováno za hluboce empatickou aktivitu a sokolníci chápou, že jejich dravci i lovené druhy zvěře musí být zachovány pro další staletí."

Ve 13. století cestovatel Marco Polo popsal setkání 10.000 sokolníků na dvoře Kublajchána (vnuk Čingischána).

Při příležitosti ocenění sokolnictví zápisem na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO mají sokolníci v úmyslu uspořádat podobnou slavnost a setkat se v hojném počtu na světovém sokolnickém festivalu v Abu Dhabi v prosinci roku 2011.

 

masopustmasopust 2masopust 3

sokolnictvisokolnictvi 2sokolnictvi 3

 

 

EuroAgentur.com: Hotely v Praze | Hotely v Karlových Varech | Hotely na Šumavě a další hotely

Copyright © 2007-2017 EuroAgentur Hotels&Travel a.s.
Všechna práva vyhrazena
Topinfo CMS