Jarní tradice v Česku

Datum: 17.03.2009

Mnozí z nás pokládají jaro jako nejkrásnější část roku. Jarní období je nezvratně spojeno s probouzející se přírodou, sněženkami, zlatým deštěm a kočičkami, rašícími pupeny, slunečním svitem a mnoha zvuky, které se okolo nás stále ve větší míře ozývají. Ať už to jsou ranní pokřiky ptáků, zurčení potoků plných vody z tajícího sněhu, jarního vánku v probouzejících se korunách stromů nebo bzučení včel. Každý z nás vnímá jaro po svém, někdo zvuky, novým životem, pučící přírodou, jiný láskou.

A právě láska je v Česku spojena s jarem v lidových tradicích,
kterých je v jarních měsících hned několik.

První jarní denPrvní jarní den - 21.3. - jarní rovnodennost - v tento den oslavují všichni lidé vstup do příjemných proteplených dní po dlouhé zimě, sluníčko je déle a výše na obloze, všichni se radují s probouzející se přírodou. Něžné pokolení dostává od svých protějšků první jarní kytičky při společných procházkách


Apríl - 1.4.
- lidový zvyk aprílových žertů, v tento den se lidé snaží jeden druhého "aprílově napálit"

VelikonoceVelikonoce - pohyblivé svátky - velikonoční svátky připadají na neděli následující po prvním jarním úplňku. Velikonočními symboly jsou beránek, kraslice, zajíček, pomlázka, kříž a svíce. Velikonoce jsou považovány za svátky plození, života a lásky. V Česku je prastarou tradicí hodování a pomlázka. Na Velikonoční pondělí ráno muži a chlapci chodí po domácnostech svých známých a šlehají ženy a dívky ručně vyrobenou a ozdobenou pomlázkou a při hodování pronášejí koledy. Nejznámější velikonoční koledou je tato krátká říkanka: "Hody, hody doprovody, dejte vejce malovaný, když nedáte malovaný, dejte aspoň bílý, slepička vám snese jiný..."

Pálení ČarodejnicStavění májky, pálení čarodějnic a filipojakubská noc - 30.4. - 1.5. - principem stavění máje je uhlídat májku, která byla vystavena na počest nejkrásnější dívky z okolí. Noc z 30. dubna na 1. května je pokládána za magickou. Tuto noc se lidé schází u zapálených ohňů a slaví příchod jara. Filipojakubská noc je jedním z největších pohanských svátků.


Líbání pod třešní - 1.5.
- tradice říká, že políbená bude po celý rok zdravá a že vám láska vydrží

Líbání pod třešní

 

 

EuroAgentur.com: Hotely v Praze | Hotely v Karlových Varech | Hotely na Šumavě a další hotely

Copyright © 2007-2017 EuroAgentur Hotels&Travel a.s.
Všechna práva vyhrazena
Topinfo CMS